piątek, 16 maja 2014

Babeczki migdałowe na zimno


Ach... Jakoś tak jest, że serce rośnie, kiedy się przygotuje coś słodkiego i zdrowego jednocześnie :) Też tak macie? :) Można pałaszować kolosalne ilości bez najmniejszego wyrzutu sumienia. Bez mrugnięcia okiem. Bez oglądania się wstecz. No dobrze, powiecie, ale skoro kolosalne ilości, to czemu przepis opiewa tylko na 6 babeczek? Ano dlatego, że MrsCake się uparła na własnoręcznie robione masło migdałowe. Ta decyzja pociągnęła za sobą (jak się potem okazało) 15-minutowe stanie nad blenderem i słuchanie jego ciężkiej, acz wytrwałej pracy (fanfary dla tego urządzenia!). Pomimo (a raczej z racji) całej mojej sympatii do niego darowałam mu powtórki (a sobie hałasu), żeby się biedak nie zajechał (a właścicielka nie ogłuchła) i nie podwajałam przepisu. Natomiast! Łasuchy moje miłe, nie widzę przeszkód, żeby użyć gotowego masła orzechowego - z fistaszków, solonego bądź nie - kaman, chociaż Wy uproście sobie życie ;) No, chyba że macie super-wypasiony robot kuchenny, który zrobi Wam masło migdałowe w mgnieniu oka - wtedy śmiało podwajajcie, potrajajcie...Bo jeśli babeczki migdałowe na zimno posmakują Wam tak jak i mnie, to lepiej zrobić większe ilości ;) Polecam!

Przepis z: Oh She Glows.

Przepis na: 6 babeczek. Przygotowanie: ok. 30 min. Mrożenie: min. 45 min.

Przyrządy kuchenne:
- silikonowa forma na muffinki (6-komorowa) lub mini-muffinki (12-komorowa),
- młynek do kawy,
- blender,
- miska,
- trzepaczka

Składniki:
*na babeczki:
- 3/4 szkl. płatków migdałowych + 1/2 szkl. na masło migdałowe,
- 1/4 szkl. płatków owsianych,
- 1,5 łyżki oleju kokosowego,
- 1,5 łyżki syropu klonowego,
- 1/4 łyżeczki cynamonu,
- 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego,
- szczypta soli

*na polewę:
- 3 łyżki oleju kokosowego,
- 3 łyżki syropu klonowego,
- 2 łyżki karobu lub kakao,
- szczypta soli

Wykonanie:
1) Najpierw robimy masło orzechowe: 1/2 szkl. płatków migdałowych zmielić w blenderze. Robić często przerwy, zeskrobując drobinki migdałów ze ścianek i znowu mielić. Trochę to potrwa (nawet jakieś 15 min.), ale warto ;) Przerwać kiedy konsystencja będzie przypominała gęste masło orzechowe.
2) Teraz przechodzimy do babeczek: W młynku do kawy zmielić 3/4 szkl. płatków migdałowych na drobną mąkę i wsypać do miski.
3) Potem zmielić płatki owsiane na mąkę i dosypać do miski.
4) Dodać resztę składników (masło migdałowe, olej kokosowy, syrop klonowy, cynamon, ekstrakt waniliowy i sól) i dokładnie wymieszać, aż otrzymamy gęstą masę.
5) Masą wylepić silikonowe foremki.
6) Miskę umyć :) i umieścić w niej wszystkie składniki polewy (olej kokosowy, syrop klonowy, karob/kakao i sól).Wymieszać dokładnie trzepaczką.
7) Łyżką nakładać polewę na wierzch babeczek.
8) Wstawić do zamrażalnika na min. 45 min. (ponieważ babeczki robiłam wieczorem, wstawiłam je na całą noc).
Po tym czasie elegancko wyskakują z foremek ;) 
Zdrowego smacznego!


3 komentarze:

AdSense

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...