piątek, 19 grudnia 2014

Bałwanki - cake pops


Żeby misiom nie było smutno, do towarzystwa dla nich - bałwanki na patyku. Co nowego w tych cake popsach, co odróżnia ich od pozostałych na blogu? U misiów, po pierwszym zanurzeniu w polewie i jej zastygnięciu wyciągaliśmy patyczek, żeby zanurzyć dolną część kulki w polewie innego koloru - tak powstały szaliczki. A u bałwanków? Prosta rzecz, widać gołym okiem - łączymy 2 kulki na jednym patyczku. Kolejna technika do przećwiczenia i dalszego inspirowania. Zobaczcie jakie bałwanki mają "akcesoria" ;) :
a) guziki - mogą być kulki cukrowe lub posypka confetti, 
b) nosy - albo znajdziecie drażę/posypkę która będzie przypominała małe marchewki albo uformujecie je z pomarańczowego lukru plastycznego, 
c) nauszniki - 2 M&M'sy połączone podłużną żelką, której użyłam też do 
d) szaliczków. 
Te podłużne żelki to albo znajdziecie takie proper długie "sznurówki" albo zakombinujecie z żelkami w kształcie tęczy - można spokojnie oddzielić kolorowe paski tęczy od siebie i w ten sposób rewelacyjnie się sprawdzają w roli akcesoriów bałwankowych. 
Jak zwykle przy przygotowywaniu słodkości - zabawa przednia, więc zachęcam do znalezienia dla niej czasu :)


Inspiracja: Cake Pops Holidays Bakerelli.

Przepis na: ok. 15 cake pops. Przygotowanie: ok. 1 h. Chłodzenie: łącznie 30 min.

Przyrządy kuchenne:
- miska,
- mała miseczka (opcjonalnie),
- tortownica lub blacha, 
- 2 rondle, 
- mikser (opcjonalnie),
- 20 patyczków do lizaków (można też użyć drewnianych patyczków do lodów lub nieco "skróconych" patyczków do szaszłyków), 
- szklanka (najlepiej o wąskiej podstawie), 
- folia spożywcza,
- papier do pieczenia, 
- kawałek styropianu,
- wykałaczka

Składniki:
- 400g ulubionego suchego ciasta (do bałwanków polecam jasne ciasto),
- 200-210g serka mascarpone,
- ok. 350g białej czekolady do obtoczenia (lub białe candy meltsy + ok. łyżeczka Planty),
- pomarańczowy lukier plasyczny lub pomarańczowa posypka/draże na nosy,
- posypka confetti lub kulki cukrowe (na guziki),
- ok. 30 M&M'sów (na nauszniki),
- cienkie, długie żelki lub żelki-tęcze (na nauszniki i szaliczki),
- czarny jadalny pisak lub kilka kostek ciemnej czekolady

Wykonanie:
1) Przygotować trochę miejsca w zamrażalniku :)
2) Ciasto pokruszyć do miski i wymieszać z serkiem mascarpone - mikserem lub dłońmi.
Można też najpierw "rozrobić" mascarpone w osobnej misce mikserem, żeby było mniej sztywne.
3) Ciasto ostrożnie zagnieść w kulę (jeśli będzie się kruszyło, dodać trochę więcej mascarpone), zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika na 15 min.
4) Blachę/tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia.
5) Wyjąć ciasto; za pomocą łyżeczki lub samymi dłońmi lepić kulki - większe o średnicy ok. 3 cm i mniejsze o średnicy ok. 2,5 cm (taką samą ilość jednych i drugich) i układać na blasze.
6) Włożyć znów do zamrażalnika na kolejne 15 min.
7) W międzyczasie przygotować sobie "akcesoria": posypkę confetti/kuleczki na guziki, uformować nosy z lukru plastycznego, dobrać parami po 2 M&M'sy, odmierzyć długość żelków na nauszniki (fragment łączący oba M&M'sy) i na szaliczki (można wziąć z zapasem, a potem odciąć nożyczkami już na bałwanku).
8) Większy rondel wypełnić do połowy wodą i postawić na ogniu, doprowadzając do wrzenia.
9) Białą czekoladę posiekać na drobne kawałki i umieścić w mniejszym rondlu. Mniejsze naczynie ustawić nad większym (z gotującą się wodą) i mieszać, aż czekolada się rozpuści.
Alternatywnie: białe candy meltsy rozpuścić w taki sam sposób, ale z dodatkiem Planty (ok. 1 łyżeczki - trzeba kontrolować na bieżąco konsystencję polewy).
10) Wyciągnąć kulki z zamrażalnika, przełożyć do lodówki. Czekoladę przelać do szklanki.
11) Wyciągać po 2 kulki z lodówki - jedną większą i jedną mniejszą. Końcówkę patyczka maczać w polewie i nakładać na niego obie kulki na raz - patyczek powinien przebić na wylot większą kulkę i dotrzeć do połowy mniejszej.
12) Od razu zanurzyć bałwanka w polewie. Nadmiar polewy strzepywać trzymając w jednej ręce cake popsa nad szklanką z czekoladą, a drugą ręką lekko uderzać nadgarstek z cake popsem.
13) Od razu go ozdobić nosem i nausznikami (szaliczki i guziki na potem), i mocować w bloczku styropianowym do wyschnięcia. Powtórzyć tak ze wszystkimi bałwankami.
14) Jeśli używamy ciemnej czekolady do namalowania bałwankom oczy i uśmiechów, to teraz należy ją rozpuścić w kąpieli wodnej.
15) Gdy cake popsy wyschną, za pomocą wykałaczki nakładać odrobinę białej czekolady na ich brzuszki i mocować "guziki". Potem namalować jadalnym pisakiem/ciemną czekoladą oczy i uśmiech. Na końcu owinąć wokół ich szyi szaliczek z długiej żelki i odciąć nadmiar, jeśli to konieczne. Powtórzyć po kolei z każdym bałwankiem.
No i bałwanki gotowe :)

Gotowe cake popsy trzymamy w chłodzie.
Smacznego!


1 komentarz:

AdSense

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...